بهترین کارتن سازی ایران از نظر ارائه کیفیت و هم چنین مدت زمان ارائه کار چه چاپخانه ای است و چرا این چاپخانه را به عنوان بهترین چاپخانه ایران نام گذاری نموده ایم.

کمی در مورد کارتن سازی بدانیم

هنگام انتخاب مقوا باید الزامات ساختاری، الزامات چاپ و طراحی را در نظر گرفت. حفظ ثبات شکل بسته بندی از مقوا به عوامل زیادی بستگی دارد. مقوا دارای ناهمسانی  هایی در طول و عرض ورق است. در جهت ماشین (در امتداد طول ورق)، غالب مولکول های سلولز در طول تولید مقوا رخ می دهد که منجر به افزایش استحکام و سفتی کاغذ می شود.

جهت دستگاه معمولاً با قسمت بلند ورق مطابقت دارد.
قالب را طوری باید قرار داد که جهت دستگاه بر قالب عمود باشد. 

با افزایش ضخامت مقوا، تفاوت بین خواص مقاومتی در دستگاه و جهات عرضی افزایش می یابد. این پدیده باید در هنگام طراحی جعبه در نظر گرفته شود. بادوام ترین و سفت ترین جهت دستگاه مقوا (در اکثر کارتن های تاشو به شکل لوله) عمود بر ارتفاع جعبه ها (منطبق با محیط جعبه) که به حفظ ثبات شکل کمک می کند. این امر به ویژه در مورد بسته بندی محصولات پودری که جعبه را “باد” می کند بسیار مهم است.

از نظر فنی، عوامل مهم سازگاری با تجهیزات بسته بندی و قابلیت چسباندن است.

نکته مهم در مورد شرایط آب و هوایی در تولید کارتن

رطوبت محیط بر استحکام و در نتیجه پایداری شکل جعبه ها تأثیر بسزایی دارد. مقوا رطوبت را به خوبی جذب می کند، در حالی که خواص مقاومتی آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد، به خصوص در جهت دستگاه. این ویژگی باید در هنگام انتخاب عملیات تکمیل (لمینیت، لاک محافظ) در نظر گرفته شود که نه تنها ظاهر بسته را بهبود می بخشد، بلکه باعث کاهش جذب رطوبت مقوا می شود.

ویژگی های مقوا متنوع است و باید برای هر کاربرد خاص بررسی شود. جدول مقادیر تقریبی را برای انتخاب مقوا با ضخامت مورد نیاز بر اساس وزن محصول نشان می دهد. ضخامت مقوای اکسپرس بر حسب هزارم میلی متر یا میکرون گرفته می شود.

ضخامت و وزن مقوا در کارتن سازی

 

مدل‌های جعبه‌های مقوایی تاشو باید از بیرون، جایی که مهر چاپ می‌شود، مشاهده شوند. ابعاد جعبه مقوایی به ترتیب زیر مشخص می شود: طول، عرض و عمق و طول و عرض با توجه به دهانه جعبه تعیین می شود.

تا کردن در امتداد شیار به سمت سطح بیرونی جعبه انجام می شود. در روش مرسوم برش، فقط یک طرف مقوا پردازش می شود، به طوری که تمام شیارها در یک جهت قرار می گیرند. در صورت نیاز به خم شدن در جهت مخالف، از چاقوی سوراخ کننده استفاده می شود.

عناصر ساخت و ساز

همه عناصر را می توان به طور مشروط به عناصر اصلی و کمکی تقسیم کرد. عناصر اصلی جعبه ها شامل پنل های جلو، پشت، جانبی، بالا و پایین است. اطلاعات متنی و گرافیکی برای آنها اعمال می شود. عناصر کمکی برای تثبیت عناصر اصلی جعبه ها خدمت می کنند. این شامل فلپ های چسب، فلپ های جانبی بالا و پایین، عناصر ثابت اضافی است. سیستم فلپ جانبی و پانل های بالا یا پایین یک درب یا پایین را تشکیل می دهند. آنها را می توان با قفل های مختلف چسب یا مهر و موم کرد. درب را می توان با یک قفل چسباند یا بارها باز کرد. قفل ها معمولاً بر روی صفحه رویی بالایی اجرا می شوند.

لبه های کرکره درب و پایین می توانند از طراحی های متفاوتی برخوردار باشند: اتصال لب به لب، همپوشانی، قفل قلاب، چسب. از نظر اندازه، فلپ ها می توانند متفاوت باشند، یکسان یا با یک دریچه بیرونی کشیده. پایین و درب را می توان با سه یا چهار فلپ آنها تشکیل داد.

 

 

انتخاب طرح کف و درب به عوامل زیادی بستگی دارد: نوع محصول بسته بندی، وزن آن، ویژگی های تکنولوژی بسته بندی و سایر مراحل چرخه عمر، از جمله ویژگی های مصرف محصول. .

هنگام بسته بندی محصولات کوچک دانه ای یا پودری، توصیه می شود از جفت پانل های رویی و پایینی با هم همپوشانی و همپوشانی برای درب و پایین استفاده کنید. اندازه پانل ها برابر با عرض جعبه است. این طراحی حداکثر ناحیه اتصال و سفتی اتصالات چسب را تضمین می کند.

هنگام بسته بندی محصولات بزرگ که سفتی و استحکام کف و پوشش برای آنها عوامل تعیین کننده نیست، می توان پانل های قفل و لبه های جانبی را برای صرفه جویی در مواد کوتاه کرد. همچنین درب و زیر آن را می توان بارها با درب های قفلی مختلف باز کرد.

فرم و ابعاد.

برای بسته بندی، که با روش تا کردن یک قطعه کار مسطح شکل می گیرد، وابستگی قابل توجهی از استحکام و مصرف مواد به نسبت ابعاد کلی برای همان حجم وجود دارد.

 

L – طول، W – عرض، D – عمق (ارتفاع)

مشخص شد که حداقل سطح برش بسته مقوایی با نسبت اضلاع (طول L: عرض W: عمق D) 2:1:2 خواهد بود. پایدارترین بسته تحت بارهای استاتیکی و دینامیکی یک بسته مکعبی با نسبت اضلاع 1:1:1 است، اما مساحت سطح 12٪ بزرگتر است. مقادیر مقاومت بهینه با نسبت اضلاع برای جعبه ها (برای گروه های “A” و “C”) به صورت 2:1:3، و 4:3:1 برای سینی ها (برای گروه های “B” و “D”) به دست می آید.

هنگام طراحی، ترجیحاً ابعاد متوسط ​​را انتخاب کنید (طول “L” 100-250 میلی متر). ابعاد بیش از حد بزرگ منجر به کاهش استحکام کل بسته و کاهش قابلیت اطمینان عناصر ثابت می شود. ابعاد کوچک منجر به کاهش قابلیت اطمینان دایبورد می شود و مونتاژ محصول نهایی را پیچیده می کند.

ارتباط با چاپ دمیرچی

برای کسب اطلاعات در مورد طراحی و هم چنین اجرای کارتن و سایر موارد چاپ با شماره های زیر در تماس باشید.

شماره تلفن چاپخانه : 02144987658

شماره مدیر اصلی چاپخانه دمیرچی : 09121435281

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *