مقدمه

شکلات دسری است که از آسیاب کردن دانه های کاکائو اغلب به شکل جامد و مایع تهیه می شود. محصولات شکلاتی برای افراد در هر سنی جذاب است. از دانه های کاکائو گرفته تا شکلات، فرآیند تولید پیچیده است. پس از تخمیر، خشک کردن، شستشو، پخت، آسیاب کردن، گرم کردن و مایع سازی و سایر مراحل پیچیده، می تواند به ابتدایی ترین دوغاب شکلات تبدیل شود.

نگهداری شکلات پس از تولید

شکلات آماده شده نیازهای بالایی برای شرایط نگهداری دارد. بهترین محیط نگهداری، حفظ دما بین 15 تا 17 درجه سانتیگراد و رطوبت زیر 50 درصد است. مکانی خنک و خشک بهترین محیط برای نگهداری شکلات است. مانند تابستان گرم و مرطوب، شکلات تمام شده را می توان در یخچال نگهداری کرد. اما در این زمان باید توجه کنید، ویژگی های خود شکلات می تواند به راحتی آن را به بوی اشیاء دیگر آلوده کند. بنابراین، محل نگهداری شکلات نیاز به مهر و موم و جداسازی از اقلام خارج از بسته بندی دارد تا از خلوص بوی خود شکلات اطمینان حاصل شود.

الزامات بسته بندی شکلات

در بازار، شکلات های آب نباتی اغلب به شکل بشقاب هستند و در کیسه های پلاستیکی بسته بندی می شوند. سس شکلات مایعی با سیالیت ضعیف است و اغلب در بطری ها یا شیشه ها بسته بندی می شود.

در بین اشکال بسته بندی غنی و متنوع، استفاده از ترکیبی از مواد متعدد غیرمعمول نیست و همچنین الزامات زیادی برای بسته بندی شکلات وجود دارد.

 

فیریز شدن اکسیژن

تماس بیش از حد با اکسیژن می تواند باعث اکسیده شدن شکلات و سپس ایجاد طعم نامطلوب شود. شکلات سفید و شکلات شیری سرشار از محصولات لبنی و کم کاکائو هستند، بنابراین نسبت به شکلات تلخ بیشتر در معرض خطر اکسیداسیون هستند.

مقاومت در برابر رطوبت

در یک محیط مرطوب، شکر موجود در شکلات حل می شود. وقتی آب تبخیر شد، شکر دوباره متبلور می شود و ذرات سفید روی سطح شکلات تشکیل می شود. این پدیده یخ زدگی شکلات است. بسته بندی با مانع رطوبت بالا احتمال بروز این پدیده ها را کاهش می دهد و می تواند شکلات را سالم نگه دارد.

آب بندی حرارتی در دمای پایین

شکلات هنگام مواجهه با دمای بالا به راحتی آب می شود. اگر از آب بندی حرارتی در دمای بالا استفاده شود، قسمتی از شکلات که نزدیک به مهر و موم است، هنگام گرم شدن ذوب می شود. استفاده بعدی بر تمیزی بسته بندی در کیسه تأثیر می گذارد.

هوابندی خوب

هوابندی خوب الزامات اساسی همه بسته بندی های مواد غذایی است. بسته بندی نامناسب هوا و هوا باعث نفوذ هوا و رطوبت به داخل می شود، این می تواند در دراز مدت بر کیفیت و خوردن شکلات تأثیر بگذارد.

چند ماده معمولی بسته بندی شکلات

انتخاب مواد بسته بندی شکلات معمولاً نیاز به در نظر گرفتن وضعیت شکلات تمام شده دارد.

بسته بندی فویل آلومینیومی

با توجه به ویژگی‌های شکلات، بسیاری از تولیدکنندگان آن را انتخاب می‌کنند که آن را در فویل آلومینیومی بپیچند، فرقی نمی‌کند شکلات به اندازه یا شکل باشد، حتی اگر یک تکه شکلات بزرگ بخورید، لکه نخواهید داشت. اما قیمت آن گرانتر است و برای فروش بهتر باید دوباره در بیرون بسته بندی شود، اما به عنوان یک غذای مرغوب، شکلات کاملا قابل قبول است.

 

بسته بندی PET

با توسعه فناوری شکلات و پرورش کاکائو، شکلات به یک کالای انبوه ارزان‌تر تبدیل شده است و از طریق برخی تنظیمات افزودنی‌ها و مواد تشکیل دهنده، بسته‌بندی پلاستیکی سنتی نیز قابل قبول است.

 

بسته بندی آلومینیومی PET

بسته بندی آلومینیومی PET نوعی بسته بندی است که در سال های اخیر در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار گرفته است. با استفاده از فیلم‌های چند لایه از جمله آلومینیوم و سایر فلزات و تنظیم نسبت آنها برای به دست آوردن ویژگی‌های بهتر کیسه‌های بسته‌بندی، بسیاری از آلومینیوم‌های PET مناسب برای شکلات وجود دارد. فیلم به عنوان مثال، مشتریان ما از این نوع بسته بندی استفاده می کنند و بیشتر آن را در قالب کیسه در کیسه بسته بندی می کنند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *