کتاب چگونه چاپ می شود؟

ویراستاران ما روی دست‌نوشته با یک نویسنده کار کرده‌اند، آن را تصحیح و بررسی کرده‌اند، جلد توسط بخش هنری طراحی شده است و روزنامه‌نگاران همگی برای بررسی کتاب در صف هستند. اما چگونه کتاب در واقع چاپ می شود و به شی زیبایی که در قفسه کتاب شما می نشیند تبدیل می شود؟

ویراستاران ما روی دست‌نوشته با یک نویسنده کار کرده‌اند، آن را تصحیح و بررسی کرده‌اند، جلد توسط بخش هنری طراحی شده است و روزنامه‌نگاران همگی برای بررسی کتاب در صف هستند. اما چگونه کتاب در واقع چاپ می شود و به شی زیبایی که در قفسه کتاب شما می نشیند تبدیل می شود؟

کمی در مورد تاریخچه چاپ کتاب بخوانیم

اولین بار در اواخر قرن هجدهم توسعه یافت و بر این اصل استوار است که نفت و آب یکدیگر را دفع می کنند. تصویری از متن به صورت عکاسی بر روی صفحات نازک فلزی، کاغذی یا پلاستیکی چاپی منتقل می شود. سپس غلتک‌ها جوهر و آب مبتنی بر روغن را روی صفحات می‌مالند. از آنجایی که روغن و آب با هم مخلوط نمی شوند، جوهر مبتنی بر روغن به نواحی غیر تصویری صفحه که پذیرای آب هستند نمی چسبد. سپس فقط قسمت تصویر جوهر شده صفحه به یک استوانه روکش لاستیکی منتقل می‌شود، که تصویر را به زیرلایه مورد استفاده منتقل می‌کند.

 

مراحل چاپ کتاب 

 

مرحله 1: آماده سازی صفحات

قبل از انجام چاپ، صفحات چاپ فلزی کتاب باید آماده شود. لاستیک روی هر بشقاب سوزانده می شود و تصویر متنی از کتاب باقی می ماند.

در اصل، متن از تکه‌های جداگانه‌ای از نوع فلزی تشکیل می‌شد که صفحه به صفحه مونتاژ می‌شدند، به‌جای اینکه به صورت دیجیتالی روی صفحه لیزری شوند – یک فرآیند بسیار ماهر و پر زحمت. پیشرفت در فناوری چاپ به آنچه امروز داریم، تولید کتاب های مقرون به صرفه و بازار انبوه را امکان پذیر کرده و انتشار دانش و هنر را متحول کرده است.

هر دستگاه چاپ مشخصات خاص خود را دارد که تعیین می کند چند صفحه را می توان در یک صفحه تولید کرد: معمولاً شانزده صفحه است، اما می تواند هشت، سی و دو و غیره باشد. تعداد صفحات باید مضربی از این رقم باشد. چرا گاهی اوقات در ابتدا یا انتهای کتاب ها صفحات خالی می بینید. برای مثال، یک کتاب 1000 صفحه ای را می توان به شصت و سه بخش شانزده صفحه ای با هشت صفحه خالی تقسیم کرد.

 

مرحله 2: چاپ کتاب

یک قرقره کاغذ روی پایه قرقره دستگاه چاپ قرار می گیرد. نوع، وزن، رنگ و عرض کاغذ از کتابی به کتاب دیگر متفاوت است و توسط ناشر مشخص و عرضه می شود. پایه قرقره برای باز کردن رول های کاغذ روی خطوط چاپ طراحی شده است.

سپس کاغذ از طریق زنجیره ای از غلتک ها عبور می کند که به آن ایستگاه “در خوراک” می گویند. عملکرد اصلی ایستگاه تغذیه این است که به عنوان محرک به پایه قرقره عمل کند و کاغذ را با همان سرعتی که پرس در حال اجرا دارد از روی قرقره در حال اجرا بیرون بکشد. همچنین به جلوگیری از چروک شدن کمک می کند و کاغذ را در حین عبور صاف نگه می دارد.

پس از ورود، قرقره کاغذ در حال اجرا وارد واحدهای چاپ می شود و از سیستم جوهرسازی، سیستم میرایی و سیلندرهای چاپ عبور می کند. ابتدا غلتک های موجود در سیستم جوهرکاری جوهر را روی صفحه فلزی منتقل می کنند. سپس غلتک‌های سیستم میرایی آب را روی صفحه می‌پاشند و تمام جوهر اضافی را از قسمت‌هایی که به جوهر نیازی ندارند پاک می‌کنند. در نهایت، سیلندرهای چاپ، ناحیه تصویر مرکب شده را به یک استوانه منتقل می کنند که سپس تصویر را روی حلقه کاغذ می چسباند.

در مرحله بعدی تا شده، انباشته و بسته بندی شده، آماده بسته شدن و بسته بندی است.

 

مرحله 3: تهیه جلد کتاب

جلدهای کتاب در یک چاپگر جداگانه چاپ می شوند زیرا به چاپ تخصصی نیاز دارند – مثلاً ممکن است فویل رنگی یا برجسته کاری باشد.

معمولاً دو جلد کتاب روی یک ورق کاغذ چاپ می شود. آنها به اندازه کوچک شده و برش داده می شوند.

برای کت های پشت سخت، مقوا و کاغذهای انتهایی قبل از اضافه شدن کت به کتاب روی جلد چسبانده می شوند.

مرحله 4: افزودن جلد به کتاب

از آنجایی که کتاب به صورت تکه‌ای چاپ می‌شود، بخش‌ها باید به درستی روی هم چیده شوند (با استفاده از بارکدهایی که ذکر کردیم) قبل از چسباندن جلد روی آن‌ها.

 

نتیجه گیری

  1. طراحی و صفحه‌آرایی: برای شروع، باید کتاب یا مجله را طراحی و صفحه‌آرایی کنید. این شامل انتخاب قلم، اندازه و نوع فضای بین خطوط، نوع تصاویر و غیره است.
  2. ویرایش: بعد از طراحی و صفحه‌آرایی، باید متن کتاب یا مجله را ویرایش کنید تا از اشکالات املایی، نگارشی و غیره بی‌نیاز شوید.
  3. تهیه فایل: بعد از طراحی و ویرایش، باید فایل نهایی کتاب یا مجله را آماده کنید. این فایل ممکن است به صورت PDF یا قابل ویرایش باشد.
  4. چاپ: پس از تهیه فایل نهایی، می‌توانید با مراجعه به چاپخانه، کتاب یا مجله خود را چاپ کنید. در این مرحله، باید تعیین کنید که چاپ به صورت تک رنگ یا چند رنگ و یا چاپ دیجیتال باشد.
  5. انتشار: پس از چاپ، می‌توانید کتاب یا مجله خود را منتشر کنید. برای این کار می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند انتشار از طریق ناشر، انتشار آنلاین و یا فروش مستقیم استفاده کنید.

در هر مرحله از فرآیند چاپ کتاب یا مجله، ممکن است نیاز به مشاوره با تخصصیان در زمینه‌های طراحی، ویرایش، چاپ و انتشار دمیرچی داشته باشید.
مراحل بالا در واقع چک لیستی از مراحل انجام شده می باشند.